Odszkodowania


CZĘŚCI ORYGINALNE CZY ZAMIENNIKI

Większość sporów z ubezpieczycielem wynika na tle zaniżania przez zakłady ubezpieczeń kosztów naprawy uszkodzonych pojazdów. Zaniżenie to polega na ujmowaniu w kalkulacji naprawy wartości części alternatywnych, nie zaś części oryginalnych. Takie postępowanie ubezpieczyciela jest nieuczciwą praktyką. Poszkodowanemu przysługuje wymiana uszkodzonych w wypadku komunikacyjnym części na część taką samą, jaką posiadał wcześniej w swoim pojeździe. Wynika to z zasady pełnej kompensacji szkody, zawartej w art. 361 § 1 KC. 

Niezaprzeczalnym jest fakt, iż ceny części alternatywnych są zazwyczaj znacząco niższe, co ewidentnie ma wpływ na wysokość odszkodowań wypłacanych przez ubezpieczycieli. W ocenie Rzecznika Ubezpieczonych, narzucanie przez zakłady ubezpieczeń sposobu naprawy pojazdu z użyciem części alternatywnych lub uwzględnianie takich części przy rozliczeniu kosztorysowym jest działaniem bezprawnym.

Każdy poszkodowany ma prawo decydować, w jaki sposób chce naprawić uszkodzony samochód, czy przy użyciu części oryginalnych, czy części alternatywnych.

 

Marta Langner

aplikant radcowski

09 kwietnia 2015r.

 
Hominum causa omne ius constitutum est
tel. 71 724 57 47
606 750 165
 
 
Kancelaria Radcy Prawnego
Katarzyna Kałwak

ul. Piłsudskiego 36/3
50-033 Wrocław
Kancelaria KALWAK © 2019 All Rights Reserved
Projekt i realizacja strony internetowej RSO.PL