ostateczna decyzja administracyjna wydana (w tym przypadku przez PRN) z naruszeniem prawa, która jest źródłem szkody po stronie uprawnionego,
decyzja wydana w odrębnym postępowaniu w przedmiocie stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji administracyjnej lub stwierdzenia, iż została ona wydana z naruszeniem prawa.
Wystąpienie szkody może polegać na utracie własności nieruchomości na mocy decyzji administracyjnej, która została wydana z naruszeniem prawa. Należy wskazać, że gdy zachodzi niemożność stwierdzenia nieważności wadliwej decyzji, wystarczy stwierdzenie we właściwym postępowaniu, że wadliwy akt został wydany z naruszeniem obowiązującego prawa. Na tej podstawie możliwym będzie dochodzenie roszczenia odszkodowawczego wyrażonego w pieniądzu. W takiej sytuacji nie będzie jednak możliwości żądania przywrócenia stanu poprzedniego z uwagi na nieodwracalne skutki rozporządzenia nieruchomością (podzielenie nieruchomości i sprzedaż innym podmiotom, a w konsekwencji powstanie zabudowy rodzinnej).
Powyższe w zależności od czasu, w którym została wydana decyzja nadzorcza (opisana w pkt. 2) będzie kierowane na podstawie regulacji kodeksu cywilnego albo na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego (mimo iż art. 160 KPA został uchylony).
Uprawniony może również dochodzić odsetek od należności głównej liczonych zgodnie z art. 476 KC w zw. z art. 481 § 1 KC.
Ewelina Kosałka – Sławińska
prawnik
03 czerwca 2014 r.